TECHNICKÉ PARAMETRE LETISKA

IATA: SLD

ICAO: LZSL

SITA: SLDKK7X

Letisko je otvorené v pracovné dni (PON - PIA) od 08:00 - do 18:00 hod. (miestny čas).

Úvodná charakteristika: Na základe technických parametrov a vybavenia je letisko zaradené podľa ANEXU 14 ICAO do kategórie 4D.

Letisko je možné využívať pre presné prístrojové priblíženie podľa I. kategórie ICAO, čo umožňuje prevádzku na letisku  v zhoršených meteorologických podmienkach bez viditeľnosti zeme a taktiež v noci.

Dráhový systém letiska SLIAČ

Dráhový systém letiska tvorí jedna vzletová a pristávacia dráha 18/36. Pre civilnú leteckú prevádzku je schválená rolovacia dráha TWY C. Vzletová a pristávacia dráha 18/36 má dlžku 2400 m a je široká 57 m s cemento-betónovým povrchom, ktorého únosnosť je 53 PCN. Rolovacia dráha má únosnosť 50 PCN. Pre smer 36 je vzletová a pristávacia dráha vybavená svetelnými a rádionavigačnými zariadeniami pre presné priblíženie za podmienok ICAO CAT I .

 

Odbavovacia plocha 

Odbavovacia plocha disponuje 8 stojiskami, pričom súčasne na nej môžu parkovať na štandardných stojiskách na odbavovacej ploche dve lietadlá Airbus 310 a tri lietadlá ATR 42. Na vybavovacej ploche boli už vybavené aj veľkokapacitné lietadlá typu AN 124 Ruslan. Únosnosť odbavovacej plochy je 43 PCN a povrchovým materiálom je asfaltobetón (na odbavovacej ploche bežne parkujú lietadlá vyžadujúce vyššiu hodnotu únosnosti).

 

Odletový terminál pre cestujúcich 


Terminál pre cestujúcich tvorí integrovaný celok s vybavovacou plochou. Je prístupná z verejnej časti a vybavená  tromi vybavovacími pultami  (3x CHECK-IN desk) a zariadením pre bezpečnostnú kontrolu schopnú vybaviť dvoch pasažierov súčasne. Kapacita odletovej haly je až 300 cestujúcich v jednej hodine  V odletovej hale je dostupné občerstvenie v Espresse aj s vonkajšou terasou a espresso vo vyhradenom bezpečnostnom priestore. Odletová hala disponuje tiež detským kútikom. 

 

Príletový terminál pre cestujúcich 

Štandardne zariadený príletový terminál s kapacitou do 200 cestujúcich, vybavený pohyblivým pásovým dopravníkom batožiny pre prilietavajúcich cestujúcich. Priestor pre pasovú a colnú kontrolu.

Záchranná a hasičská služba


Letisko Sliač má zriadenú profesionálnu záchrannú a hasičskú službu. V zmysle požiadaviek ICAO Annex 14, je na letisku poskytovaná protipožiarna kategória  CAT 5. 

Na vyžiadanie vopred je možné  poskytnúť požiarnu kategóriu CAT 8 .

Plnenie pohonných hmôt 

Letisko Sliač disponuje vlastným skladovým hospodárstvom leteckéhop paliva JET A-1 s kapacitou 100 tisíc litrov. V roku 2002 bolo dané do prevádzky stáčacie miesto, ktoré spĺňa všetky požiadavky na ochranu vôd pred škodlivými látkami.
Samotnú distribúciu leteckéhop paliva Jet A-1 zabezpecujú dve autocisterny s objemom 15 a 16 tis. litrov s pretlakovým aj gravitačným sytémom dopĺňania leteckých pohonných hmôt. 

Letecký benzín Avgas 100 LL na letisku Sliač nie je k dispozícií, avšak na vyžiadanie vopred ho vieme zabezpečiť.

Viac informácií nájdete na - Letecké informačné služby  AIP online 


reservation reservation reservation

Sliač

London

Antalya

New York

Prezentácia letiska Sliač

Airport Sliac

Návrat hore